هدف اصلی فروشگاه ایجاد کارآفرینی و اشتغال برای جوانان جویای کار میباشد آدرس : ra20.4kia.ir/

بلندترین ساختمان‌ های دنیا

از آغاز شکل‌گیری تمدن انسان، ساختمان‌های بلند علاقه‌مندان زیادی داشته و در همه حال باعث غرور و سربلندی سازندگان بوده‌اند. برای توضیح این علاقه‌ی افراطی نظریه‌های زیادی وجود دارد؛ ازجمله داشتن برتری نظامی، رسمیت دادن به یک ساختمان خاص یا صرفا نشان دادن قابلیت‌های معماری. این علاقه هر دلیلی که داشته باشد، هنوز هم به قوت خود باقی است و حتی در قرن ۲۱ نیز آسمان‌خراش‌هایی مثل برج خلیفه موردتوجه و تحسین همگان قرار می‌گیرند.

در قرن نوزدهم و همزمان با افزایش علاقه و توجه به ساخت بناهای بلند، دانش مهندسی ساختمان نیز هرروز با چالش‌های بیشتری روبرو می‌شد که یکی از جدی‌ترین آن‌ها تهیه مصالح ساختمانی مناسب با ارتفاع زیاد این سازه‌های حیرت‌انگیز بود. در ارتفاعات زیاد به کار بردن سنگ با مشکلات زیادی مواجه می‌شد هرچند که استفاده از آن در موارد خاص مثل کلیسای جامع شارتر (Chartre) در فرانسه، نتیجه‌ای خیره‌کننده به همراه داشت. این سازه توسط یک معمار فرانسوی-آمریکایی به نام ویلیام لا بارن جنی در اواخر قرن نوزدهم بنا شد که در دوران تحصیل دانشگاهی، هم‌دوره‌ی گوستاو ایفل (سازنده‌ی برج ایفل) بود و بازتاب این هم‌نشینی را می‌توان در ساخته‌های دیگر جنی مثل ساختمان ده طبقه‌ی اداره‌ی بیمه‌ی شهر ایلینوی شیکاگو (اولین آسمان‌خراش دنیا) دید.

کلیسای شارتر فرانسه

این ساختمان نمادین اولین بنایی بود که در ساخت آن از ستون و تیر فلزی استفاده شد. محاسبات استادانه‌ی جنی نه‌تنها استفاده از فلز در ساختمان‌های بلند را امکان‌پذیر کرد بلکه باعث شد وزن سازه ۶۵ درصد کمتر از نمونه‌های مشابه ساخته‌شده با بتن و آجر باشد. این کاهش چشمگیر وزن، انقلابی در مهندسی ساختمان بود و بعد از آن ساخت بناهای فوق مرتفع با ادامه‌ی راه جنی و تکیه‌بر از ابتکار نبوغ آمیز او روزبه‌روز گسترش پیدا کرد. ویلیام لا بارن جنی تا اواخر قرن نوزدهم به گسترش کار خود ادامه داد و در سال ۱۹۰۷ در گذشت.

امروزه در معماری ساختمان‌های بلند تکنیک‌های حیرت‌انگیزی به کار می‌رود که بسیاری از آن‌ها ریشه در ابتکارهای نبوغ آمیز ویلیام لا بارن جنی دارند. به هر شکل هنوز هم رقابت بر سر داشتن بلندترین ساختمان‌های دنیا در اوج خود قرار دارد و هیچ نوع محدودیتی نمی‌تواند از ساخت آن‌ها جلوگیری کند.

در حال حاضر بلندترین ساختمان‌های دنیا به‌قرار زیر هستند:

 

برج خلیفه، دبی، ۸۲۸ متر

برج خلیفه دوبی

 

برج شانگهای، ۶۳۲ متر

برج شانگهای

 

ابراج البیت،  مکه، ۶۰۱

ابراج البیت

 

مرکز تجارت جهانی نیویورک، ۵۴۱

مرکز تجارت جهانی نیویورک

 

برج تایپه ۱۰۱، تایوان، ۵۰۸ متر

برج تایپه ۱۰۱

 

مرکز اقتصاد جهانی شانگهای، ۴۹۲ متر

مرکز اقتصاد جهانی شانگهای

 

مرکز تجارت جهانی هنگ‌کنگ، ۴۸۴ متر

مرکز تجارت جهانی هنگ‌کنگ

 

برج‌های دوقلوی پتروناس (Petronas)، مالزی، ۴۵۲ متر

برج‌های دوقلوی پتروناس

 

برج زیفنگ (Zifeng)، چین، ۴۵۰ متر

برج زیفنگ چین

 

برج ویلیس (Willis)، شیکاگو، ۴۴۲ متر

برج ویلیس شیکاگو

 

برج کینگ‌کی ۱۰۰ (Kingkey 100)، چین، ۴۴۲ متر

برج کینگ‌کی ۱۰۰شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic